Geneza Stowarzyszenia

Rodowód Stowarzyszenia sięga lat 1990 – 2000, a więc okresu transformacji społeczno-gospodarczej w Polsce, a więc i w naszej Zduńskiej Woli. Upadek fabryk, głównie zakładów przemysłu lekkiego, spowodował gigantyczne bezrobocie, które najdotkliwiej uderzyło w tzw. Pokolenie 50+. Ludzie z tego pokolenia nie tylko stracili pracę, ale ponieśli konsekwencje reformy emerytalnej, bo przyznawano im jedynie niewielkie kwoty świadczeń przedemerytalnych, renty inwalidzkie, czy zasiłki. Zaradniejsi i silniejsi podejmowali pracę „na czarno” lub organizowali własną działalność gospodarczą. Ci, którzy "zostali w domu" przejęli na siebie obowiązki opieki nad starszymi rodzicami i wnukami, jako że młodzi pracownicy niewiele mają wolnego czasu dla rodziny.

Niestety obowiązki te wypełniają często cały czas i życie, ale nie przymnażają środków na utrzymanie. Zmieniła się więc diametralnie sytuacja materialna rodzin, a zadania do realizacji znacząco wzrosły.

W TAKICH WARUNKACH ZRODZIŁ SIĘ POMYSŁ STWORZENIA MIEJSCA, W KTÓRYM RODZINA MOGŁABY ZNALEŹĆ POMOC.



Historia Stowarzyszenia

W latach 2012 i 2013 utworzyła się grupa 17 osób, którzy z własnego doświadczenia poznali trudności związane z opieką nad osobami starszymi lub niesprawnymi w rodzinie. Bezsilność wobec wielu problemów stała się impulsem do stworzenia Stowarzyszenia. Grupę inicjatywną tworzyli:
- Anna Gutwińska
- Irena Skotnicka
- Halina Błasiak
- Hanna Iwaniuk
- Halina Sobczak
- Przemysław Gibert
- Ewa Pietrzykowska
- Jadwiga i Jan Królikowscy
- Alicja Baszczyk
- Stanisława Sieińska
- Maria Nagórska
- Ewa Hornów.

Pierwsze spotkania odbywały się w mieszkaniu pani Haliny Błasiak. Począwszy od 2013 r., dzięki życzliwości i zaangażowaniu Zarządu a głównie Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej LOKATOR w Zduńskiej Woli Pana Przemysława Giberta zebrania członków odbywają się w siedzibie Domu Kultury LOKATOR.

Etap organizacyjny zakończył się w dniu 22.08.2013 r. wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego organizacji pod pełną nazwą „Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Rodzin im. Św. Maksymiliana Kolbe”. Nazwa skrócona brzmi: „Jedni drugim”.

Nasza misja

Naszą misja jest wzmocnienie rodziny, pomoc samotnym seniorom i osobom niepełnosprawnym. Fundamentem naszej misji są wyznawane przez nas wartości: odpowiedzialność, moralność, rzetelność, zaufanie. Najwyższym dobrem dla nas jest człowiek. Identyfikujemy się z przesłaniem Matki Teresy z Kalkuty:

Milczenia – uczy nas Pan Bóg
Ludzie – mówienia

Owocem milczenia jest modlitwa
Owocem modlitwy – wiara
Owocem wiary jest miłość

Owocem miłości jest służba
Owocem służby – pokój

Matka Teresa z Kalkuty



Nasze Cele

Celami naszego stowarzyszenia jest organizacja:

- doraźnej opieki oraz działań wspomagających osoby starsze, samotne, niepełnosprawne i rodziny z małymi dziećmi
- usług administracyjnych oraz pomocy w podstawowych sprawach urzędowych
- usług porządkowych (pranie, prasowanie, sprzątanie, gotowanie)
- teleopieki
- działalności charytatywnej i dobroczynnej
- lokalnych sieci wsparcia.
- działań mających na celu integrację międzypokoleniową.
- psychologiczne grupy wsparcia dla opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych.
- warsztatów zajęciowych dla osób starszych i niepełnosprawnych.
- środowiskowego domu samopomocy.

Nasze działania na rzecz propagowania problemów osób starszych i niepełnosprawnych zamierzamy realizować również poprzez wydawanie czasopism dla seniorów.

Stałą troską stowarzyszenia jest zdobywanie funduszy na działalność statutową poprzez uczestniczenie w konkursach grantowych, zgłaszanie wniosków do instytucji samorządowych, rządowych i unijnych oraz pozyskiwanie dobrowolnych wpłat i darowizn.

Działania

Projekt „Assistance rodzinny„

Wersja modelowa

Zespół niosący pomoc składa się z osób kompetentnych w zakresie:

-opieki pielęgniarskiej
-opieki medycznej
-doradztwa administracyjnego
-usług porządkowych.

Zespół przyjmuje do współpracy np. 20 rodzin, które wspiera w realizacji potrzeb z powyższego zakresu. Po otrzymaniu zgłoszenia, w zależności od charakteru wymaganej pomocy w Państwa domu pojawia się właściwa osoba z naszego zespołu. Projekt „Assistance rodzinny” daje szansę na utworzenie nowych miejsc pracy dla bezrobotnych, emerytów lub rencistów, a jednocześnie na wsparcie dla rodzin w obszarze i zakresie przekraczającym ich indywidualne możliwości. Osoby objęte tym systemem zyskają poczucie bezpieczeństwa oraz świadomość, że gdy nie radzą sobie same, mogą zadzwonić do zespołu, który organizuje właściwą pomoc.

System powiadamiania pn. „Pilot Pomocy”

System skonstruowany we współpracy z uczniami Zespołu Szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli. Służy on poprawie bezpieczeństwa samotnie mieszkających, chorych ludzi, którzy jednym przyciskiem mogą wezwać pomoc ze strony trzech opiekujących się nimi osób. Więcej na ten temat w zakładce: Pilot pomocy.